Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak Ve Kayıp Anadolu Güzellikleri

Türkiye'de bazı kentler adı çok nadir anılan ve birçok kişinin aklına gelmeyen kentlerdir. Örnek olarak Şırnak şehri, Güneydoğu Anadolu'nun en doğu noktasında bulunmak ile birlikte birçok kişinin görmediği bir kent olabilir. Fakat tarihi ve doğal zenginliği ile Anadolu'nun kayıp güzelliklerine sahip bir kent denilebilir. Çünkü bu kent Güneydoğu'da bir medeniyet beşiği sunarken, kentte mutlaka görmeniz gereken her ilçesinde bambaşka bir nokta yer alır.

Şırnak'ta Gezilecek Yerler Ve Turizm

Güneydoğu bölgesinde Türkiye'nin güney sınır illerinden biri olan Şırnak bir kısmı Suriye bir kısmı Irak sınırı ile çevrilidir. Hemen yanında bulunan Hakkari ise Türkiye'nin en uç noktalarından birini oluşturur. Bu anlamda iklimsel yapısı özellikle yaz mevsimlerinde klasik Güneydoğu sıcaklıklarını gösterirken, kışın ise çok sert bir soğuk yaşanır. Bu nedenle bahar mevsimlerinde ve yazın sonuna doğru Şırnak vilayetini gezerek önemli tarihi ve doğal bölgeleri görebilirsiniz.

Şırnak'ta gezilecek yerler denildiğinde Mezopotamya kültürünün bıraktığı izler ile birlikte birçok tarihi bölgeden bahsedilebilir.

  • İlk olarak anılması gereken yer ise Cizre ilçesindeki Finik Ören Yeri ve bölgedeki Finik Kalesi olacaktır. Yaklaşık 6000 yıl önceye dayanan tarihi ile bu antik şehirde mağaraların oyulması ile yapılmış birçok ev, zindan ve sarnıç yer alır. Yine Cizre ilçe sınırlarındaki ejderli kapı tokmağı gibi Selçuklu dönemi eserlerini bulunduran Cizre Ulu Camii yaklaşık 900 yıllık bir yapıdır.
  • Cizre Beyliği döneminde inşa edilmiş olan Kırmızı Medrese ise 14. yüzyılda tamamlanırken içerisinde Mela Ahmet-i Ciziri'nin türbesi ve ibadet alanı yer alır. Kaplıca turizmi konusunda da Şırnak'ta özellikle Beytüşşebap ilçe sınırlarındaki Zümrüt Kaplıcası bilhassa böbrek ve romatizma hastalıkları için şifa sunmaktadır. Ayrıca Besta Kaplıcası ise çamur banyosu ve içmeleri ile merkeze 30 kilometre uzaklıkta yer alır.
  • İnanç turizmi yapılarından biri olan Abdaliye Medresesi 1437 tarihli bir yapı olarak içerisinde mescit, türbe ve eyvan ile Cizre Dağkapı Mahallesi'nde yer alır. Cizre'nin hemen 2 kilometre dışında bulunan Bazebde Ören Yeri ise tarihi köprü ve kalıntıları ile görülmelidir. Yine Cizre Beyliği ve sonrasında Finik Beyliği tarafından yazlık olarak kullanılan Kasrik Ören Yeri dahilinde de su bentleri, heykeller ve kent kalıntıları bulunur.
  • Dini yapılar açısından İdil ilçesinde bulunan ve bir Süryani kilisesi olarak 2000 yıl önce inşa edildiği düşünülen Meryem Ana Kilisesi görülebilir. Nuh Tufanı sonrasında Hz. Nuh Peygamber’in Cizre'ye yerleştiği ve burada vefat ettiği düşünülürken, çok eski zamanlarda Cizre'de Nuh peygamber türbesi anıt bir türbe olarak inşa edilmiştir.  Kentte son olarak Cebeli Köyü sınırlarındaki Babil Ören Yeri 30 adet burcu ve kalesi ile ayakta dururken, Cudi Dağı'nın sivri noktasında inşa edilmiş Şah Ören Yeri ise dağlık alanda çok ilginç bir görsellik sunar.

Şırnak'ta Ne Yenilir? Ne Alınır?

Güneydoğu mutfağının daha içine kapalı ve bozulmamış örneklerine sahip olan Şırnak mutfağında yerel yemekler içerisinde örnek olarak hekeneşandi veya şımşıpe gibi lezzetleri yer alır. Ayrıca kentin en fazla sevilen yemeklerinden birisi kutlık isimli bir bulgur yemeği olmak ile birlikte perde pilav da çok sık yapılır. Koyun bağırsağından yapılan kipe ve bir turşu çeşidi olan mahmılatık Şırnak mutfağında yer alır.

Şırnak'ta Alışveriş

Şırnak'ta yöresel el sanatları ile elde edilen en önemli ürünler arasında sıralı bir şekilde dokuması yapılan jırki kilimleri bulunur. Ayrıca tiftik keçisinden elde edilen ve çok uzun bir üretim süreci bulunan şal-şapik kumaşı da el sanatları ürünü olarak önemli bir seçenektir.