Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en çok turist alan şehirlerinden olan Şanlıurfa, “peygamberler şehri” olarak da bilinmektedir. Muhteşem mimarisi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar yemekleri ile de göz dolduran Şanlıurfa, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste de ev sahipliği yapmaktadır.

13.500 yıllık bir tarihe sahip olan tarihi şehir Şanlıurfa, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan eserleri ile de dikkat çekmektedir. Efsaneye göre Şanlıurfa; Nuh Tufanı’ndan sonra kurulan ilk 11 şehirden biridir.

Gelin şimdi adeta insanlık tarihine ev sahipliği yapmış bu şehri ve şehrin turistik yerlerini detaylıca inceleyelim:

Göbeklitepe

Dünyanın en eski arkeolojik tapınağı ve yerleşim yeri olarak kabul edilen Göbeklitepe, son dönemde daha da fazla popüler hale geldi. Netflix’in yeni dizisi Atiye’ye de ev sahipliği yapan Göbeklitepe, tüm dünyanın dikkatini çeken binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Göbeklitepe, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl önce de var olduğu anlaşılan bu tarihi yerin içinde, ağırlığı 40 onu bulan “T” şeklinde dikilitaşlar da mvcuttur.

Halfeti

Şanlıurfa denince akla gelen doğal güzellik Halfeti, Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olarak ikiye ayrılmıştır. Halfeti’nin ikiye ayrılmasının sebebi ise; 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapımıyla, Halfeti’nin bir kısmının sular altında kalması. İşte zaman içine sular altında kalan kısma, Eski Halfeti denmiş. Bu olaydan sonra oluşturulan yeni yerleşim yerine ise; Yeni Halfeti adı verilmiş. Sizde Şanlıurfa ziyaretiniz sıraında, eski Halfeti’yi tekne ile ziyaret edebilir ve bu muhteşem güzelliklere şahitlik edebilirsiniz.

Harran

Harran, Dünyanın ilk bilim merkezi olarak bilinmektedir. Harran içerisinde en çok dikkat çeken eser ise; yapımı M.Ö 2000’li yıllara dayanan koni biçiminde ki Mezopotamya evleridir. Adeta tarih kitaplarından fırlamış gibi duran bu muhteşem evler, Şanlıurfa gezi rehberinizde kesinlikle bulunması gereken yerler arasında olmalıdır.

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın simgesi haline gelmiş Balıklıgöl, her yıl milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Balıklıgöl, çok ilginç te bir hikayeye sahiptir. Rivayete göre; Hz. İbrahim putperestliğe karşı çıkar ve dönemin kralı Nemrut tarafından yakalanır. Gölün olduğu alana kocaman bir ateş yakılır ve Hz. İbrahim çok yüksek bir tepeden göldeki ateşin üzerine bırakılır. İşte tam o anda Allah tarafından ateşe; “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri verilir ve ateşin olduğu alan aniden göle dönüşür. Ateş içerisinde bulunan odunlar ise; balığa dönüşür. Bu şekilde oluştuğuna inanan Balıklıgöl, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi Şanlıurfa Çarşıları

Sağlı sollu iki sıra halinde uzayan dükkanların bulunduğu Şanlıurfa çarşılarından olan Gümrük Han, kesinlikle görülmeye değer. Üstelik içerisinde Şanlıurfa’nın yöresel kıyafetlerini de bulabileceğiniz muhteşem dükkanlar ve mırra, menengiç, çay, kahve gibi içecekler içebileceğiniz çayhaneler de mevcut.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Merkez

Şanlıurfa Belediyesi’nin altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan Haleplibahçe mozaikleri, bölgede birçok kazı yapılmasına da vesile olmuştur. Bölgede yapılan bu kazılarda ise; yine aynı bölgede Roma villaları bulunmuştur. Dünyanın en değerli mozaiklerinin bulunduğu bölgeye yapılan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır.

Rizvaniye Cami

Gezi rehberimizin son tavsiyesi olan Rizvaniye Cami, Balıklıgöl’ün hemen ucunda bulunmaktadır. 1716 yılında Osmanlı devlet tarafından St. Thomas adında bir kilisenin yerine inşa edilen cami, Balıkgöl’ü zarif bir şekilde çevrelemiştir. Balıkgöl ziyaretiniz sırasında uğrayabileceğiniz Rizvaniye Cami, bizce kesinlikle görülmeye değer tarihi camiler arasındadır.