Niğde Gezilecek Yerler

Niğde Binlerce Yıldır Medeniyetleri Yaşatıyor

Birçok farklı noktasında yapılan arkeolojik çalışmalara göre Niğde kenti, Paleolitik çağdan bugüne kadar hiç kesintiye uğramadan bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan kazılarda bulunan kalıntıların gösterdiğine göre ve Asur ile Hitit dönemi belgelerinde görüldüğü üzere bu kentte tarih günümüzden 10.000 yıl öncesine kadar ulaşmaktadır. Bu kadar köklü bir tarihi yerleşim yerinde de elbette akılda kalıcı birçok yapı ile karşılaşmak mümkündür.

Niğde'de Gezilecek Yerler Ve Turizm

İç Anadolu Bölgesi'nde ve Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Niğde kenti, güneyden İç Anadolu'ya doğru uzanan yol üzerinde yer alır. Anadolu'nun çok merkezi bir konumunda bulunması ile birlikte birçok karayolu bu kentten geçerken, karasal iklime hakim ve yüksek rakımlı bir kenttir. Bu nedenle kış mevsimleri bol yağışlı ve soğuk olmak ile birlikte yaz mevsimleri Niğde turizm sezonu olarak kabul edilir.

Niğde'de gezilecek yerler açısından da özellikle tarihi yapılar ön plana çıkarken, örneğin Tyana Antik Kenti çok önemli bir alan oluşturur.

  • Şehrin en yüksek noktası olarak görülen Alaaddin Tepesi eşsiz bir manzara sunarken, Kuzey bölümünde iç kale yani Niğde Kalesi yer alır. Hemen Güney bölümünde ise Alaaddin Camii ile Rahmaniye Camii yer alır. Ayrıca yine güney tarafında geniş bir park içerisinde Niğde Saat Kulesi görülebilir. 1335 tarihli Sungur Bey Camii özellikle sedef kalkmalı minberi ile önemli bir yapıdır.
  • Hatıraoğlu Çeşmesi ve Nalbant Çeşmesi ise bugün kullanılmasa da taş yapıları ile halen görselliği bulunan eserlerdir. Niğde'de yapılan birçok farklı arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler ise Niğde Müzesi içerisinde sergilenir. 
  • Gümüşler Manastırı Kapadokya bölgesindeki en ilginç sit alanları arasında yer alır. Yaklaşık 1000 yıl öncesine uzanan bir tarihe sahip olduğu düşünülen manastırda kilise, yerleşim yerleri, freskler, motifler ve birçok oda bulunur. Bor ilçesi sınırlarındaki Roma havuzu ise döneminin en iyi eserlerinden biri olarak yaklaşık 2000 yıl gibi bir tarihe sahiptir. Tyana Ören Yeri ve etrafındaki su kemerleri Bor ilçesinde yer alırken, Günümüzde kentte antik saray kalıntıları, tapınak ve yerleşim yerleri kalıntıları bulunur.
  • Göllüdağ Ören Yeri ise Kömürcü Köyü yakınlarında bulunmak ile birlikte 2000 üzerinde rakımlı bir tepede kurulmuştur. Genç dönem bir Hitit şehri olarak bilinmektedir. Niğde'de şifalı ve doğal alanlar açısından Çiftehan kaplıcaları ve Narlı Göl kaplıcaları mineral yapıları ile birçok hastalığa şifa olmaktadır.
  • Aladağlar Milli Parkı ise 1995 yılından bu yana koruma altında yer alırken, ihtişamlı Toros dağları zirvelerini içerisinde tutar. 50.000 hektar üzerinde alanı ile içerisinde göknar, kızılçam ve karaçam ağaçları ile yetişmiş ormanlar bulunduran bu milli parkta birçok şelale, bitki örtüsü ve yaban hayatı örneği yer alır.

Niğde'de Ne Yenilir? Ne Alınır?

Tarımın güçlü bir geçim kaynağı oluşturduğu Niğde'de sofralarda mangır çorbası ve oğma çorbası çok sık tüketilirken, ayrıca mazaklı köftesi ya da ayva boranisi çok popülerdir. Bilhassa Niğde tava çok lezzetli bir yemek olmak ile birlikte kentte nitelikli elma yetiştiriciliği pirinçli elma dolması lezzetini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Niğde gazozu şehirde ve Türkiye'de çok ünlü bir lezzettir.

Niğde'de Alışveriş

Niğde'de tarımın öne sürdüğü en önemli lezzet ve ürünlerden birisi Niğde elması ve bilhassa da misket elması olarak kabul edilir. Meşhur Niğde gazozu hediyelik olarak da temin edilebilecek bir ürün olmak ile birlikte yine Napolyon kirazı ve şehrin önemli el sanatları arasında yer alan Niğde halısı ürünleri tercih edilebilir.